Specyfika cięcia plazmą

Maszyny do cięcia plazmą: Specyfika cięcia plazmą

Maszyny do cięcia plazmą

Plazma jest obecnie bardzo często wykorzystywana w procesie obróbki metali. Maszyny do cięcia plazmą pozwalają na precyzyjne cięcie elementów przewodzących prąd elektryczny, wykonanych ze stali węglowych i stopowych, aluminium i jego stopów, mosiądzu, miedzi oraz żeliwa.

Urządzenia do cięcia plazmą są bardzo wydajne i gotowe do pracy właściwie bezpośrednio po włączeniu. Specjalne wyposażenie palnika pozwala na cięcie w miejscach trudnodostępnych oraz w różnorodnych pozycjach. Co ciekawe, istnieją nawet maszyny do cięcia plazmą umożliwiające pracę pod wodą i na dużych głębokościach.

Cięcie plazmowe

Cięcie plazmą polega na topieniu i wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia przy pomocy silnie skoncentrowanego plazmowego łuku elektrycznego o dużej energii kinetycznej, który jarzy się między elektrodą nietopliwą a ciętym przedmiotem. Plazma tworzona jest przy pomocy palnika do cięcia. Podczas cięcia plazmą wykorzystywana jest wysoka temperatura w jądrze łuku plazmowego i bardzo duża prędkość strumienia plazmy. W ten sposób materiał jest topiony i wydmuchiwany ze szczeliny.

Wady i zalety cięcia plazmą

Liczne zalety wynikające z cięcia plazmą sprawiają, że ta technika jest skutecznie stosowana w przypadku bardzo wielu zadań. Główną zaletą cięcia plazmą jest szybkość realizacji prac. Możliwe jest cięcie bez podgrzewania przy jednoczesnym szybkim przebijaniu. Wąska strefa cięcia wynika ze stosunkowo niewielkiego wpływu temperatury na cały materiał. Maszyny do cięcia plazmą zapewniają niewielką szczelinę cięcia. Co ważne, cięcie możliwe jest bez ryzyka nadpalania materiałów cienkich.

Niestety cięcie plazmą wiąże się też z pewnymi mankamentami. Niestety ta technika wiąże się ze stosunkowo dużym hałasem. Dodatkowo należy liczyć się z silnym promieniowaniem i dużą ilością gazów i dymów. Mogą również pojawić się pewne trudności w utrzymaniu prostopadłości krawędzi.

Specyfika cięcia plazmą