Cięcie autogenem jest powszechnie nazywane – cięciem gazowym. Taka metoda cięcia jest wykorzystywana przede wszystkim do cięcia stali (niskowęglowych oraz niskostopowych).
Cięcie gazowe krok po kroku
Sekretem cięcia autogenem jest doprowadzenie ciętego materiału do temperatury zapłonu, czyli minimalnej temperatury, w której materiał ten wytwarza tak dużą ilość pary, że w rezultacie ulega zapaleniu. Następnie cięta powierzchnia jest spalana, a płynne tlenki metalu są wydmuchiwane przy użyciu tlenowego strumienia pod sporym ciśnieniem. Palnik stosowany do takiego cięcia jest skonstruowany w taki sposób, że wydmuchuje tlen, ale wcześniej miesza go z gazem palnym w odpowiedniej proporcji. Wyróżniamy dwa rodzaje palników: uniwersalne (mogą być używane do cięcia i spawania) oraz jednofunkcyjne (przy ich użyciu można tylko ciąć). Zaletą palników jednofunkcyjnych jest fakt, że mogą wydmuchiwać tlen pod wyższym ciśnieniem.
Gazem palnym najczęściej wykorzystywanym do podgrzewania jest acetylen albo propan-butan. Acetylen zmieszany z tlenem daje bardzo szybki efekt, pozwala na błyskawiczne osiągnięcie bardzo wysokiej temperatury. Propan-butan zmieszany z tlenem jest metodą bardziej ekonomiczną i stosuje się ją przy cięciu zautomatyzowanym oraz wtedy, gdy nie ma potrzeby bardzo szybkiego nagrzewania. Wybór gazu palnego zależy od kilku czynników: stosowanego sprzętu, preferencji operatora oraz grubości obrabianego materiału.
Cięcie autogenem – zastosowania
Cięcie metodą gazową jest wykorzystywane do cięcia grubszych materiałów zrobionych ze stali. Z powodzeniem można w ten sposób ciąć metale o grubości do 300 mm. Nie nadaje się do przecinania blach o grubości poniżej 3 mm, ze względu na duży obszar strefy wpływu ciepła. Można je stosować zarówno w przydomowych warsztatach, jak i dużych zakładach przemysłowych. Metodę tę można stosować dla wielu różnych rodzajów stali, jednak w zależności od jej składu może być niezbędne zastosowanie dodatkowego procesu (np. podgrzania go przed cięciem).
Zalety cięcia gazowego:
• Prostopadłe krawędzie cięcia
• Oszczędność wynikająca ze stosowania tej metody
• Bardzo duży zakres grubości ciętych materiałów