Maszyny CNC to różnego rodzaju komputerowo sterowane maszyny przemysłowe, takie jak tokarki czy frezarki. Dzięki nim można seryjnie uzyskiwać precyzyjne i skomplikowane kształty (np. części do maszyn). Obecnie na rynku pracy brakuje operatorów tych urządzeń. Jeśli więc myślisz o zmianie pracy i chciałbyś poszerzyć swoje kompetencje, warto pomyśleć o specjalistycznym kursie na operatora maszyn CNC.
Czym zajmuje się operator maszyn CNC?
Oczywiście ciężko ujednolicić zakres obowiązków operatora maszyn CNC, gdyż w różnych firmach są różne linie produkcyjne, a ich szefowie mają swoje wymagania. Ogólnie można powiedzieć, że operator odpowiedzialny jest za płynną pracę danej maszyny. Musi ją odpowiednio ustawiać i mocować narzędzia, oraz stale kontrolować jakość wyprodukowanych przez nią części. Bardziej wtajemniczeni specjaliści są też odpowiedzialni za serwisowanie i konserwację maszyn, a także za jej naprawy, w tym korekty oprogramowania. Operator odpowiedzialny jest za sprzęt, na którym pracuje, a wszelkie jego wady powinien natychmiast usuwać. W razie braku takiej możliwości powinien zgłaszać je przełożonemu i ustalić, jakie dalsze działania trzeba podjąć.
Etapy nauki
Aby zostać operatorem maszyn CNC nie trzeba mieć skończonych studiów wyższych w tym kierunku. Wystarczy ukończyć specjalistyczny kurs. Kusy obywają się na różnych poziomach zaawansowania, jednak nawet podstawowy przygotowuje już do objęcia pierwszej posady jako operator maszyn CNC. Wiele Urzędów Pracy organizuje kursy obsługi maszyn CNC dla zarejestrowanych bezrobotnych, mogą oni wtedy otrzymać refundację. Oczywiście na kursy można zapisać się indywidualnie, aby podwyższyć swoją wartość na rynku pracy. Wykwalifikowanych operatorów maszyn CNC brakuje, jest to więc świetna nisza dla tych, którzy poszukują pracy.