Maszyny CNC zrewolucjonizowały przemysł wytwórczy. Wykonują żmudą i precyzyjną pracę, której nie byłby w tak szybkim tempie wykonać żaden człowiek. W rękach wykwalifikowanego operatora pracują płynnie i niezawodnie. Jak każdy sprzęt, raz na jakiś czas potrzebują serwisowania. Jaka jest historia ich powstania?
Pierwsze maszyny CNC
Pierwsze modele, a w zasadzie pierwowzory późniejszych maszyn CNC, były prostymi obrabiarkami. Wykonywały swoją pracę dokładnie i przyczyniły się do zautomatyzowania wielu linii produkcyjnych, jednak nie miały możliwości przeprogramowania. Oznaczało to, że maszyna zaprojektowana i zbudowana do jednego zadania, mogła wykonywać tylko je. Taki styl pracy nazywano z angielska hard-wired. Na początku lat 50. ubiegłego wieku inżynierowie wpadli na pomysł udoskonalenia tych maszyn. Powstały pierwsze maszyny sterowanie numerycznie. Chociaż ich programowanie było bardzo prymitywne (używano do niego kart i dziurkowanych taśm), to właśnie te maszyny były natchnieniem dla kolejnych inżynierów, który postanowili udoskonalić je jeszcze bardziej.
Ewolucja maszyn CNC
W roku 1952 technologię maszyn NC postanowiły dopracować siły powietrzne USA. Wraz z Instytutem Technologii w Massachusetts wojsko postanowiło udoskonalić pracę maszyny dzięki pracy komputera. Doświadczenia trwały latami. W tym samym czasie rozkwitał przemysł komputerowy. W latach 80. pojawiły się pierwsze mikrokomputery, tak więc inżynierowie spróbowali zastosować je maszynach NC. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Maszyny CNC zrewolucjonizowały przemysł wytwórczy i są udoskonalane z każdym nowym odkryciem technicznym. Obecnie są tak popularne, że w ich posiadanie wchodzą amatorzy, zajmujący się majsterkowaniem w domu. Cały czas rozwijający się rynek komputerowy i spadające ceny urządzeń sprawiają, że stają się one dostępne dla każdego.