Jak dbać o maszyny CNC?

Jak dbać o maszyny CNC?

Maszyny CNC

Maszyny CNC to maszyny, które są sterowane numerycznie. Oznacza to, że każda z nich jest wyposażona w mikrokomputer, który można dowolnie zaprogramować. Maszyny CNC mogą być frezarkami, tokarkami czy elektrodrążarkami. Ten rodzaj obróbki umożliwia szybkie, precyzyjne i powtarzalne wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów.

Powstały z potrzeby podniesienia wydajności obróbki. Miały przyśpieszyć pracę, ale równocześnie musiały spełniać wysokie wymagania odnośnie dokładności wymiarowo-kształtowej i jakości powierzchni. Większość zakładów produkcyjnych w dzisiejszych czasach potrzebuje maszyn, które skutecznie pomogą im produkować większą ilość wytworów w coraz krótszym czasie.

Numeryczne sterowanie obrabiarek ma swoje początki we wczesnych latach 50. Powstało na potrzeby lotnictwa wojskowego Stanów Zjednoczonych. Teraz ciągle szybko się rozwija, ponieważ frezowanie CNC cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na całym świecie.

Konserwacja maszyn CNC

Maszyny CNC wymagają dużej dbałości i regularnej konserwacji, która w znaczny sposób obniża ewentualne przyszłe koszty napraw oraz przedłuża żywotność wrzecion. Najważniejsza jest regularna wymiana zużytych części takiej maszyny, pozwala to uniknąć liczbę przestojów w produkcji i strat produkcyjnych.

Systematycznie należy wykonywać przeglądy serwisowe maszyn CNC. Regularnie przeprowadzana kontrola i kalibracja maszyn CNC zapewnia wydajną i bezawaryjną pracę. Podwyższa też jakość produkcji, co jest nie bez znaczenia dla osiągów firmy.

Podczas przeglądu serwisowego wykonuje się:

• Kontrolę poszczególnych zespołów funkcyjnych – przewodów, śrub kulowych, osi liniowych, systemów hydraulicznych, prowadnic liniowych, tulei ślizgowych itp.

• Wymianę wszystkich filtrów.

• Wymianę wentylatorów.

• Tworzy się kopię zapasową danych sterownika maszyny.

• Kontrolę wrzeciona – określa się wtedy stan łożysk i pozycję wrzeciona, ilość smaru, intensywność drgań, szybkość napędu wrzeciona itp.

Ze wszystkich przeprowadzanych w czasie przeglądu pomiarów jest sporządzany protokół, który zawiera wyniki serwisu.

Jak dbać o maszyny CNC?