Kiedy maszyna CNC wymaga remontu?

Maszyny sterowane numerycznie – kiedy należy je remontować?

serwis cnc

Maszyny CNC, czyli maszyny sterowane numerycznie, to wysoce zaawansowane urządzenia. Jedną z ich cech jest niezawodność, choć także w ich przypadku mogą zdarzać się awarie.

Czym są maszyny CNC i jakie mają zastosowanie?

Urządzenia sterowane numerycznie działają na zasadzie przetwarzania zaprogramowanych komputerowo wartości wyjściowych w ruchy robocze. Dzięki automatycznemu działaniu są więc precyzyjne, powtarzalne, a także gwarantują wysoką jakość obrabianych elementów. Atutem ich wykorzystania jest również zmniejszenie ilości produkowanych odpadów, co w dłuższym czasie wiąże się z oszczędnościami.

Jakie są typowe awarie maszyn CNC?

Także nowoczesne maszyny CNC mogą ulegać awariom, bardzo rzadko dotyczą one jednak komputerów sterujących. Te – w przypadku jakichkolwiek problemów – wymagają zazwyczaj pomocy dobrego programisty. Usterki najczęściej dotyczą więc części mechanicznych, w tym tych związanych z zasilaniem i napędem (silnik i przekładnie), a także sprzęgieł, hamulców, narzędzi do obrabiania czy hydrauliki.

Jak rozpoznać awarię maszyny CNC?

Awarie maszyny sterowanej numerycznie często objawiają się w sposób subtelny, dlatego do ich wykrycia niezbędne mogą być przyrządy pomiarowe takie jak multimetry oraz oscyklopy. Umożliwiają one szybkie zdiagnozowanie źródła problemu, a tym samym przyspieszają naprawę.

Kiedy remontować maszyny CNC?

Większość osób decyduje się na remont maszyny CNC, gdy awarie całkowicie uniemożliwiają jej użytkowanie. Niestety jest to błędne podejście, które może doprowadzić przede wszystkim do znacznych opóźnień produkcyjnych, a tym samym strat finansowych. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest regularne serwisowanie urządzeń, dzięki czemu części grożące awariami zostaną wymienione wcześniej, co może uchronić przed znacznie większymi wydatkami w przyszłości.

Maszyny CNC ze względu na swoje zalety są coraz częściej nabywane przez polskich przedsiębiorców. Ci powinni jednak znaleźć dobrą firmę serwisową, która w razie konieczności remontu maszyny CNC, szybko zdiagnozuje usterkę i równie sprawnie zajmie się jej wyeliminowaniem.

Kiedy maszyna CNC wymaga remontu?